neįgaliesiems

      

                   

           

Atgal   
Kas trukdo per kuo trumpesnį laiką baigti ikiteisminius tyrimus dėl seksualinės vaikų prievartos?
Praėjusią savaitę Klaipėdos apygardos teismas, patvirtinęs Klaipėdos apygardos prokuroro kaltinimus baudžiamojoje byloje dėl mažamečio asmens seksualinio prievartavimo, 6 metų laisvės atėmimo bausme nuteisė 64 m. Klaipėdos rajono gyventoją, kuris buvo kaltinamas metus laiko seksualiai smurtavęs prieš savo dvejų metų dukrytę.
 
Šiemet tai pirmasis apkaltinamasis nuosprendis Klaipėdos apygardos teisme byloje dėl seksualinės vaikų prievartos.
 
Per praėjusius 2011 metus Klaipėdos apygardos ir teritorinių prokuratūrų prokurorai teismams iš viso perdavė 22 baudžiamąsias bylas dėl seksualinio smurto prieš mažamečius ar nepilnamečius asmenis. Teismai išnagrinėjo 19 baudžiamųjų bylų, 22 asmenis pripažino kaltais ir nuteisė, 3 asmenis išteisino.
 
Trūksta profesionalių psichologų 
 
Klaipėdos apygardos veiklos teritorijoje operatyviai, profesionaliai ir per kuo trumpesnį laiką atlikti ikiteisminį tyrimą šiose itin specifinėse, didelės profesinės patirties reikalaujančiose bylose, Klaipėdos apygardos prokuratūros Labai sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus vyriausiosios prokurorės Dianos Baltrūnaitės- Petkevičienės nuomone, trukdo keletas priežasčių. Viena iš pagrindinių – profesionalių psichologų, gebančių apklausti nuo seksualinio smurto nukentėjusį vaiką, trūkumas.
 
Nė viena ikiteisminio tyrimo įstaiga, taip pat ir prokuratūra bei teismai, Vaikų teisių apsaugos tarnyba Klaipėdos apygardoje neturi vaikų psichologo, galinčio pas ikiteisminio tyrimo teisėją pareigūnams padėti apklausti seksualinę prievartą patyrusį mažametį ar nepilnametį nukentėjusįjį ar liudytoją, kaip tai numatyta baudžiamajame procese.
 
Šiuo metu tokie psichologai į Klaipėdą yra kviečiami atvykti iš Vilniaus, iš VšĮ „Paramos vaikams centro“. Prokurorės teigimu, tai sudaro nemažai problemų, nes, pirma, ne visada psichologas iš sostinės gali atvykti laiku, neretai vienoje byloje reikia apklausti ne vieną, o kelis nepilnamečius asmenis, ko per vieną dieną ikiteisminio tyrimo teisėjas padaryti nespėja, antra, tai reikalauja didelių laiko bei materialinių sąnaudų, nekalbant apie tai, kad dėl šių ir kitų priežasčių (pvz., ilgai atliekamų psichologinių – psichiatrinių ekspertizių) neįmanoma ikiteisminių tyrimų baigti, kaip to reikalauja įstatymas, per kuo trumpesnį laiką.
 
Kurį laiką pagalbą geranoriškumo principu, padedant apklausti nuo seksualinio smurto nukentėjusius mažamečius ar nepilnamečius asmenis bei liudytojus, teikė Klaipėdos psichikos sveikatos centro vaikų skyriaus psichologė, tačiau nesant tarpinstitucinio susitarimo dėl apmokėjimo už  visuomeniniais pagrindais atliekamą darbą, ši pagalba baigėsi.
 
Klaipėdos mieste veikia pedagoginė psichologinė tarnyba, kurios funkcija yra teikti psichologinę pagalbą vaikams, turintiems psichologinių sunkumų. Kartu su šios tarnybos bei savavaldybės atstovais prieš metus laiko prokuratūroje buvo surengtas bendras pasitarimas, kurio metu aptarta galimybė parengti reikiamos profesinės kvalifikacijos psichologus, kurie dirbtų  Klaipėdos pedagoginėje psichologinėje tarnyboje ir galėtų teikti psichologinę pagalbą vaikams ikiteisminio tyrimo metu Klaipėdos mieste. Po pasitarimo gautas atsakymas iš savivaldybės, neva tarnyba šiuo metu neturi kompetentingų šio pobūdžio specialistų, prokurorų pastangas tokiu būdu išspręsti  psichologų trūkumo problemą pavertė niekinėmis.
 
Nėra reglamentuota apklausų tvarka
 
Kita priežastis, ilginanti ikiteisminio tyrimo šio pobūdžio bylose trukmę yra ta, jog, prokurorės nuomone, nėra aiškiai reglamentuota, kurio teismo ikiteisminio tyrimo teisėjas privalo atlikti vaiko apklausą, vykdomą kitame rajone – ar teismo, kurio veiklos teritorijoje vykdoma apklausa, ar teismo, kurio veiklos teritorijoje padaryta nusikalstama veika, t. y. atliekamas ikiteisminis tyrimas.
 
Tais atvejais, kai ikiteisminio tyrimo teisėjai atsisako atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmus su mažamečiais ar nepilnamečiais, motyvuodami tuo, kad ikiteisminis tyrimas atliekamas kito teritorinio teismo veiklos teritorijoje, jų sprendimai yra skundžiami Baudžiamojo proceso kodekso nuostatuose nustatyta tvarka aukštesniam teismui, tačiau net ir tuo atveju, jei aukštesnis teismas tenkina prokuroro prašymą, nukenčia ikiteisminio tyrimo trukmė, atliktinų veiksmų kokybė ir kt.
 
Pvz., Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėjas savo nutartimi netenkino Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorės prašymo apklausti nepilnametį nukentėjusįjį, kadangi tyrimas atliekamas Plungės r. policijos komisariate, nepaisant to, kad šį tyrimą organizuoja ir kontroliuoja Klaipėdos apygardos prokuratūra. Šią teismo nutartį prokuratūra apskundė Klaipėdos apygardos teismui.
 

Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausioji specialistė (komunikacijai)
Palmira Martinkienė, tel.: (8 46) 31 07 84 , 8 614 58739 
 
Cituodami pranešimus nurodykite informacijos šaltinį
 
Daugiau informacijos
2014 12 11 Prokurorai: keli patarimai euro belaukiant
2014 06 05 Žalos atlyginimas padarius viešosios tvarkos pažeidimą
2014 05 28 Ar gali mano skundą tirti tas pats prokuroras, kurio veiksmai skundžiami?

Į viršų


Atgal 

   
Atgal   

      
     

            


 

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Generalinė prokuratūra: Rinktinės g. 5A, LT-01515, Vilnius. Tel. (8 5) 266 2305, faks. (8 5) 266 2317, el. paštas  
Kodas 288603320. Duomenys apie Lietuvos Respublikos prokuratūrą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
© Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra, 2006. Visos teisės saugomos.