lt
en
lt
en

Apgintas viešasis interesas: upės pakrantės apsaugos juosta privalės būti atkurta

Asociatyvi prokuratūros nuotrauka

Kauno apygardos teismas patvirtino taikos sutartį tarp viešąjį interesą dėl neteisėtų statybos padarinių šalinimo Ratnyčios upės pakrantėje gynusios ieškovės Kauno apygardos prokuratūros ir grupės atsakovų: ginčo statinių savininko R. M., Druskininkų savivaldybės administracijos, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos, Aplinkos apsaugos departamento bei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro. Šį sprendimą Kauno apygardos teismas priėmė antrą kartą išnagrinėjęs civilinę bylą apeliacine tvarka.

2014 m. Kauno apygardos prokuratūra, gindama viešąjį interesą, kreipėsi į Alytaus apylinkės teismo Druskininkų rūmus, prašydama panaikinti statybos leidimą bei kitus dokumentus, sudariusius prielaidas neteisėtoms statyboms Ratnyčios upės, esančios Druskininkų rajono savivaldybės teritorijoje, pakrantės apsaugos juostoje. Ieškinys buvo parengtas patenkinus Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prašymą dėl viešojo intereso gynimo. Pirmosios instancijos teisme prokuratūros ieškinys buvo tenkintas iš dalies, tačiau bylą išnagrinėjus apeliacine tvarka, ieškinys buvo patenkintas visiškai. Tačiau su tokiu teismo sprendimu nesutiko atsakovai, kurie kreipėsi į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą su kasaciniu skundu.

2018 m. gegužės 23 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sutiko su prokuratūros argumentais dėl to, kad minėti statiniai yra pastatyti neteisėtai ir panaikino projektavimo sąlygų sąvadą, statybos leidimą bei statinių pripažinimo tinkamais naudoti aktą, tačiau nurodė, kad, atsižvelgiant į susiformavusią nacionalinių bei tarptautinių teismų praktiką, statinių griovimas yra kraštutinė priemonė, todėl visų pirma turi būti įvertinta, ar neteisėtų statybų padariniai negali būti pašalinti kitais būdais. Atsižvelgiant į tai, bylos dalis dėl neteisėtos statybos padarinių šalinimo buvo grąžinta ir iš naujo nagrinėta apeliacinės instancijos teisme.

Šio teisminio proceso metu buvo atlikta kompleksinė ekspertizė. Savo išvadas taip pat pateikė už valstybinę statybų priežiūrą bei aplinkos apsaugą atsakingų institucijų specialistai, po ko ginčo šalys priėjo išvados, kad viešasis interesas gali būti apgintas ne tik nugriaunant ginčo statinius, bet ir taikos sutartimi, kuri nustatytų aiškius reikalavimus ir jų įvykdymo terminus statytojui.

Taikos sutartimi ginčo statinių savininkas R. M. įsipareigojo savo lėšomis, teisės aktų nustatyta tvarka, atkurti Ratnyčios upės apsaugos juostą, iš naujo parengti statinių projektinę dokumentaciją ir esant būtinybei – gauti naują statybos leidimą bei perstatyti statinius. Taikos sutartyje taip pat numatyta, kad atsakovui neįvykdžius minėtų įsipareigojimų nustatytais terminais, neteisėtos statybos padariniai bus pašalinti nugriaunant ginčo statinius.

Kauno apygardos teismas, įvertinęs taikos sutarties sąlygas, konstatavo, kad ji atitinka viešąjį interesą ir ją 2020-09-10 nutartimi patvirtino.

NAUJIENOS

 

SKELBIANT INFORMACIJĄ, 
BŪTINA LAIKYTIS 
NEKALTUMO PREZUMPCIJOS
PRINCIPO
__________________________________

CITUOJANT PRANEŠIMĄ,
PRAŠOME NURODYTI 
INFORMACIJOS ŠALTINĮ.

 

Renginių kalendorius

2020 m. spalio
P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1