lt
en
lt
en

Dėl visuomenę klaidinančios informacijos

Reaguojant į šiandien, lapkričio 12 d., viename internetiniame portale paskelbtą publikaciją, kurioje interpretuojant faktus kuriamas visuomenę klaidinantis įspūdis apie neva taikomus skirtingus kriterijus ginant viešąjį interesą dėl Plinkšių kraštovaizdžio draustinyje (Mažeikių r.) esančių statinių, siūlome susipažinti su Telšių apylinkės teismo ir Šiaulių apygardos teismo sprendimais.

Vienu atveju, 2019 metų liepą įsiteisėjo Telšių apylinkės teismo nutartis, kuria buvo patvirtinta taikos sutartis, sudaryta civilinėje byloje pagal Šiaulių apygardos prokuratūros ieškinį. Pateikiame įvykių seką nuo tyrimo pradžios iki taikos sutarties pasirašymo:

  • 2017 metais prokuratūroje pradėtas tyrimas siekiant išsiaiškinti, ar nebuvo pažeisti teisės aktų reikalavimai minėtame Plinkšių kraštovaizdžio draustinyje įkurtoje kaimo turizmo sodyboje įrengiant objektus.

  • Atlikta keliolika patikrinimų. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nustatė, kad statant statinius buvo padaryta pažeidimų.

  • Šiaulių apygardos prokuratūra, gindama viešąjį interesą, kreipėsi į teismą su ieškiniu dėl neteisėtai pastatytų statinių įteisinimo. Ieškiniu buvo prašoma panaikinti išduotus statybos leidimus, pažymas apie statinių statybas (rekonstravimą, kapitalinį remontą) bei panaikinti statybų užbaigimo aktą. Prokurorė prašė įpareigoti sodybos savininką parengti statinių projektinę dokumentaciją ir gauti statybą bei rekonstrukciją leidžiančius dokumentus.

  • Nagrinėjant civilinę bylą teisme ir ieškant taikaus visų pusių susitarimo buvo pradėtas mediacijos procesas, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija atliko eilę patikrinimų ir po ilgų derybų parengta taikos sutartis. Teismas patvirtino ieškovės prokurorės ir atsakovų Mažeikių rajono savivaldybės administracijos, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, sodybos savininko, Aplinkos apsaugos departamento, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sudarytą taikos sutartį.

  • Statybų procese padaryti teisės aktų pažeidimai buvo pašalinti, tad šalys susitarė, kad statiniai yra pastatyti teisėtai, o sodybos savininkas įsipareigojo pateikti Registrų centrui deklaraciją apie nesudėtingų statinių statybos užbaigimą.

Kitu atveju, 2019 metų spalį Šiaulių apygardos teismas paliko galioti pirmos instancijos teismo sprendimą, kuriame visiškai pritarta Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroro ieškinio argumentams dėl viešojo intereso gynimo dėl savavališkai pastatytų namelių tame pačiame minėtame draustinyje. Teismas įpareigojo draustinyje esančio žemės sklypo savininką nugriauti jo žemėje stovinčius 58 statinius ir sutvarkyti statybvietę. Pateikiame šio tyrimo įvykių seką:

  • Prokuratūra 2018 metais pradėjo tyrimą, siekdama išsiaiškinti, ar draustinyje poilsio nameliai pastatyti legaliai.

  • Tyrimo metu prokurorui nebuvo pateiktos teisę naudotis žemės sklypu įteisinančios sutartys, esą pasirašytos žemės sklypo savininko su kiekvienu poilsio namelio savininku.

  • Net ir po žemės sklypo įsigijimo, nuo 2002 metų rekonstruojant namelius, Mažeikių rajono savivaldybės administracija nebuvo išdavusi statybą leidžiančių dokumentų statinių statybai šioje teritorijoje. Taip pat pagal Saugomų teritorijų įstatymą, gamtiniuose ir kompleksiniuose draustiniuose draudžiama statyti su draustinio steigimo tikslais nesusijusius statinius, išskyrus pastatus esamose ir buvusiose sodybose.

  • Nustatyta, kad nė vienas iš 58 statinių nebuvo įregistruoti Nekilnojamojo turto registre, leidimai jiems statyti nebuvo išduoti. Keletas namelių yra pastatyti vandens apsauginėje juostoje.

Šie atvejai skiriasi ir tuo, kad kaimo turizmo sodybos pastatai (minimi pirmu atveju) yra kitos (gyvenamosios) paskirties žemės sklype, kur, turint statybą leidžiančius dokumentus, tokių pastatų statyba yra galima. Antru atveju, poilsiavietėje esantis žemės sklypas yra ne tik draustinio teritorija, tačiau tuo pačiu tai yra ir miško žemė, kurios dalis patenka ir į vandens apsaugos juostą, kur nenumatyta galimybė statyti statinius.

Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus
vyriausioji specialistė Gabrielė Petkuvienė (Šiauliai),
tel.: (8 41)  598 357, mob. 8 614 58 718

 

NAUJIENOS

 

SKELBIANT INFORMACIJĄ, 
BŪTINA LAIKYTIS 
NEKALTUMO PREZUMPCIJOS
PRINCIPO
__________________________________

CITUOJANT PRANEŠIMĄ,
PRAŠOME NURODYTI 
INFORMACIJOS ŠALTINĮ.

 

Renginių kalendorius

2020 m. liepos
P A T K P Š S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2