lt
en
lt
en

Tarptautinėje konferencijoje aptarti asmenų apsaugos nuo priverstinio dingimo klausimai

Šiandien (lapkričio 29 d.) Vilniuje vyko Generalinės prokuratūros organizuota tarptautinė konferencija „Tarptautinės konvencijos dėl asmenų apsaugos nuo priverstinio dingimo taikymas“.

 Pagal Konvencijos nuostatas, priverstinis asmenų dingimas suvokiamas kaip asmens areštas ar neteisėtas sulaikymas, atliekamas valstybės ar politinės organizacijos, arba su jų žinia. Siekiant atskirti juos nuo įstatymų gynimo ilgam laiko tarpui, atsisakoma atskleisti asmenų likimą arba kur tokie asmenys yra. 2013 metais įsigaliojus Konvencijai, visiems asmenims pripažįstama apsauga nuo priverstinio dingimo, įtvirtinama valstybių pareiga nustatyti baudžiamąją atsakomybę už Konvencijoje numatytas veikas, susijusias su priverstiniu asmenų dingimu. 2014 m. įtraukus tokią veiką į LR Baudžiamąjį kodeksą, priverstinio asmenų dingimo tema tapo aktuali ir Lietuvos institucijoms, kurios yra tiesiogiai susijusios su Konvencijos įgyvendinimu.

 Konferencijoje sveikinimo žodį tarė generalinis prokuroras Evaldas Pašilis. Jo teigimu, labai svarbu pasigilinti į tai, kas slypi po priverstinio dingimo sąvoka, kuri, atsižvelgiant į šio laikmečio aktualijas ir pasaulyje vykstančius perversmus, tampa vis aktualesnė bet kuriai teisinei valstybei, siekiančiai tinkamai užtikrinti žmogaus teises ir laisves.

„Pastarųjų metų įvykiai įvairiose pasaulio vietose ir itin spėriai vykstantys geopolitiniai bei kiti pokyčiai rodo, kad privalome būti pasiruošę kompetentingai reaguoti ir tirti tokius atvejus ne tik šalies viduje, bet ir efektyviai bendradarbiaudami su kitomis valstybėmis, jų įgaliotomis institucijomis tarptautiniu lygmeniu“, – sakė E. Pašilis.

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių Priverstinio dingimo komiteto atstovas Matias Pellado pristatė Konvencijos nuostatas, jos taikymo ypatumus ir komiteto veiklą. Konferencijoje aptarti priverstinio dingimo Lietuvos teisėje atsiradimo klausimai, Konvencijos taikymo standartai ir perspektyvos. Dalyviai diskutavo apie Europos Žmogaus teisių teismo praktiką „slaptųjų įkalinimų“ bylose, asmenų priverstinio dingimo atvejų problematiką, tarptautinio teisinio bendradarbiavimo praktines galimybes.

Pranešimus konferencijos dalyviams skaitė Mykolo Romerio universiteto Tarptautinės ir ES teisės instituto profesorius Dr. Justinas Žilinskas bei Teisės fakulteto docentas Dr. Andrius Nevera, Konstitucinio teismo teisėja Dr. Danutė Jočienė, Dingusių žmonių šeimų paramos centro projektų vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ir Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Tomas Krušna.

NAUJIENOS

 

SKELBIANT INFORMACIJĄ, 
BŪTINA LAIKYTIS 
NEKALTUMO PREZUMPCIJOS
PRINCIPO
__________________________________

CITUOJANT PRANEŠIMĄ,
PRAŠOME NURODYTI 
INFORMACIJOS ŠALTINĮ.

 

Renginių kalendorius

2020 m. rugsėjo
P A T K P Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4