lt
en
lt
en

Nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams senaties terminas netaikomas

Kaišiadorių  rajono apylinkės prokuratūra Kauno apygardos teismui perdavė baudžiamąją bylą su kaltinamuoju aktu dėl Baudžiamojo kodekso (BK) Specialiojoje dalyje numatyto nusikaltimo – civilių gyventojų trėmimo. Ikiteisminio tyrimo metu įtarimai dėl nusikalstamos veikos, numatytos BK 102 str. (okupuotos valstybės civilių trėmimas ar okupavusios valstybės civilių gyventojų perkėlimas), buvo pateikti J. S., gimusiam 1927 metais.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, J. S., būdamas Lietuvos SSR vidaus reikalų ministerijos Kaišiadorių apskrities skyriaus Kruonio valsčiaus poskyrio milicijos viršininko pavaduotojas, taip pat būdamas trėmimo grupės viršininkas, kartu su sovietų okupacinės valdžios represinės struktūros pareigūnais 1949 metų kovo 25 ir 27 dienomis Kruonio valsčiaus Mičiūnų, Novopolio, Šnipelių, Barevičių kaimuose trėmimui sulaikė penkiolika civilių gyventojų jų namuose. Sulaikytuosius prievarta arkliniais vežimais pristatė į Kruonio surinkimo punktą. Iš ten sunkvežimiais minėti asmenys buvo atvežti į Kaišiadorių geležinkelio stotį ir perduoti ešelonų Nr. 97357 ir Nr. 97377 viršininkams. Tyrimo metu nustatyti ir vagonų, kuriais sulaikytieji buvo prievarta ištremti iš Lietuvos į ją okupavusios valstybės SSSR teritoriją – Irkutsko sritį ir Krasnojarsko kraštą, numeriai.
Pasak ikiteisminį tyrimą atlikusios ir kaltinamąjį aktą surašiusios Kaišiadorių rajono apylinkės prokuratūros prokurorės Aldonos Vitkauskienės, ikiteisminio tyrimo metu pavyko surasti kai kuriuos dokumentus (apklausos lapus, perdavimo į ešeloną pažymas), dėl kurių buvo skirtos užduotys rašysenos specialistams. Pastarieji patvirtino, kad minėtus dokumentus surašė ir pasirašė būtent J.S.
 „Baudžiamojo kodekso Specialiojoje dalyje numatytiems nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams senaties terminas netaikomas. Šios baudžiamosios bylos perdavimas teismui yra dar vienas ženklas nuo sovietinės valdžios nukentėjusiems žmonėms, kad jų kančios nėra užmirštos, - sakė Kaišiadorių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius. – Prokurorai atlieka ir daugiau tyrimų, todėl būtume dėkingi visiems, galintiems suteikti reikšmingos informacijos apie pokario metų nusikaltimus žmoniškumui.“
BK 102 straipsnyje numatyta:„Tas, kas karo, tarptautinio ginkluoto konflikto metu arba okupacijos ar aneksijos sąlygomis įsakė tremti ir trėmė civilius gyventojus iš okupuotos ar aneksuotos teritorijos į okupavusios ar aneksavusios arba trečiosios šalies teritoriją, baudžiamas laisvės atėmimu nuo penkerių iki penkiolikos metų.“
2008 m. vasario mėn. 15 d. Kauno apygardos teismas išnagrinėjo taip pat Kaišiadorių rajono prokurorų parengtą civilių gyventojų trėmimo baudžiamąją bylą, kurioje buvo kaltinamas Z. D., gim. 1928 m. Jam teismas skyrė penkerių metų laisvės atėmimo bausmę.
Šių metų sausio mėn. 25 d. Kauno apygardos teismas taip pat paskelbė nuosprendį Lazdijų rajono prokuratūros teismui perduotoje baudžiamojoje byloje už vykdymą bei padėjimą vykdyti genocidą prieš pasipriešinimo sovietų okupacinei valdžiai dalyvius – Lietuvos partizanus. Kaltinamiesiems J. N. skirta aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmė, o J. J. taikytos priverčiamosios medicininio pobūdžio priemonės.
Šiuo metu Kauno apygardos prokuratūros teritorijoje esančiose prokuratūrose atliekama 40 ikiteisminių tyrimų pagal nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų požymius.
 
Kauno apygardos prokuratūros atstovė spaudai Zita Gaižauskienė, tel.: 409 606,
8 614 58727
 
Cituodami pranešimus, nurodykite informacijos šaltinį

NAUJIENOS

 

SKELBIANT INFORMACIJĄ, 
BŪTINA LAIKYTIS 
NEKALTUMO PREZUMPCIJOS
PRINCIPO
__________________________________

CITUOJANT PRANEŠIMĄ,
PRAŠOME NURODYTI 
INFORMACIJOS ŠALTINĮ.

 

AKTUALU PRANEŠĖJAMS
PRANEŠĖJŲ APSAUGA

Renginių kalendorius