lt
en
lt
en

Nustatyti viešojo intereso pažeidimai dėl Rusijos piliečių neteisėtai įsigytų sklypų

Asociatyvi nuotrauka iš Pexels.com
Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo sutartis ir taikė restituciją.

Byloje nustatyta, jog atsakovai Rusijos Federacijos piliečiai, žinodami, jog Lietuvos Respublikos Konstitucija ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos 47 straipsnio 3 dalies įgyvendinimo konstitucinio įstatymo nuostatos draudžia subjektui, kuris neatitinka Lietuvos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijų, nuosavybės teise įsigyti žemę, ją įsigijo statytinio asmens – Žemės ūkio bendrovės (toliau – ŽŪB) vardu, kuri tikėtina ir buvo įkurta tik šiam tikslui pasiekti.

Visų bylos aplinkybių kontekste nustatyta, jog pagrindinis ŽŪB įsteigimo tikslas buvo Rusijos piliečiams, prisidengiant juridiniu asmeniu, įgyti Lietuvos Respublikos žemę.

Nors bendrovė oficialiai nurodė, jog pagrindinis jos veiklos objektas yra bitynas, bičių auginimas, bičių produktų gavyba bei realizavimas, surinkti duomenys parodė, kad bendrovė deklaruojamos veiklos nevykdo, o pajamų nėra gavusi. Valstybinės mokesčių inspekcijos patikrinimo metu taip pat nenustatyta, kad ši bendrovė vykdytų deklaruojamą ar kitą veiklą, kuriai reikalingi nuosavybės teise įsigyti žemės sklypai.

Kadangi sudarytiems sandoriams dėl ginčo žemės sklypų ir jų dalių perleidimo negali būti taikomos sandorių, kuriuos šalys iš tikrųjų turėjo galvoje taisyklės, nes tokie sandoriai prieštarauja imperatyvioms įstatymo nuostatoms, todėl yra niekiniai ir negalioja, prieštarauja viešajai tvarkai ar gerai moralei bei yra apsimestiniai sandoriai, todėl teismas juos pripažino negaliojančiais nuo jų sudarymo momento.

Teismas, vadovaudamasis sąžiningumo ir teisingumo principais, pritaikė modifikuotą restituciją – žemės sklypus ir jų dalis gražino fiziniams ir juridiniams asmenims, iš kurių šie žemės sklypai buvo įgyti. Už įgytus žemės sklypus sumokėtos atitinkamos pinigų sumos buvo užskaitytos kaip valdymo ir naudojimosi, laikotarpiu nuo pripažintų negaliojančiais sandorių sudarymo iki teismo sprendimo įsiteisėjimo, pardavėjams priklausantys už žemę mokesčiai.

Šis sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

NAUJIENOS

 

SKELBIANT INFORMACIJĄ, 
BŪTINA LAIKYTIS 
NEKALTUMO PREZUMPCIJOS
PRINCIPO
__________________________________

CITUOJANT PRANEŠIMĄ,
PRAŠOME NURODYTI 
INFORMACIJOS ŠALTINĮ.

 

AKTUALU PRANEŠĖJAMS
PRANEŠĖJŲ APSAUGA

Renginių kalendorius