lt
en
lt
en

Teismas, atsižvelgdamas į prokurorų skundą, nuteisė PVM grobstytojams talkinusius pareigūnus

Lietuvos apeliacinis teismas du buvusius Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir vieną muitinės pareigūną pripažino kaltais dėl to, kad šie padėjo pridėtinės vertės mokesčio grobstytojams vykdyti nusikalstamas veikas.

PVM grobstytojų baudžiamoji byla teismui buvo perduota dar 2001 metų pabaigoje. Ikiteisminį tyrimą atliko tuometinio Tardymo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos tyrėjai, jam vadovavo Generalinės prokuratūros prokuroras.

Vilniaus apygardos teismas Petrą Stonkų ir keturis jo bendrininkus 2004 m. spalį pripažino kaltais dėl to, kad jie 1998-1999 metais klastodami įmonių apskaitas ir muitinės dokumentus iš valstybės biudžeto neteisėtai susigrąžino daugiau kaip 840 tūkst. litų ir juos pasisavino. Šia teismo nutartimi muitinės pareigūnas A. T. buvo nuteistas už tai, kad padėjo sukčiauti ir neišvežti prekių bei paėmė kyšį. Toje pačioje byloje analogiškomis veikomis kaltinti pasieniečiai L. V. ir A. A. buvo išteisinti. Vėliau Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų išteisinimo pagrindus ir išteisino muitinės pareigūną.

Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroras Simonas Minkevičius Lietuvos Aukščiausiajam Teismui pateikė kasacinį skundą dėl išteisintų pasieniečių ir muitininko dalyvavimo nusikalstamojo veikoje. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, išnagrinėjęs prokuroro skundą, nustatė Apeliacinio teismo pažeidimus ir bylos dalį išteisintų asmenų atžvilgiu grąžino nagrinėti apeliacinės instancijos teismui.

Lietuvos Apeliacinis teismas pakartotinai išnagrinėjęs bylą ir papildomai ištyręs dalį įrodymų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnus ir muitininką pripažino kaltais. Nustatyta, kad pareigūnai 1998 metų gegužės-gruodžio mėnesiais padėjo P. Stonkui ir šio bendrininkams apgaule iš valstybės biudžeto užvaldyti valstybės biudžeto lėšas – iš viso daugiau kaip 320 tūkst. litų, bei padėjo neišvežti iš Lietuvos Respublikos didelio prekių kiekio, kuris pagal eksporto dokumentus turėjo būti išvežtas. Muitininko atžvilgiu Apeliacinis teismas paliko galioti nuosprendžio dalį, kuria šis buvo nuteistas už tai, kad už pagalbą grobstyti PVM 5 kartus paėmė kyšius, kurių sumos svyravo nuo 5 iki 10 tūkstančių litų.

Lietuvos Apeliacinis teismas pasieniečiams skyrė po 150 MGL (19 500) litų pinigines baudas, muitininkui – 250 MGL (32 500) litų baudą. Pastarajam 3 metus uždrausta dirbti teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijose. Teismas visiems nuteistiesiems taip pat priteisė atlyginti valstybei padarytą žalą.

Anot prokuroro S. Minkevičiaus, teismas neskyrė laisvės atėmimo bausmių atsižvelgdamas į tai, kad nuo padarytų nusikaltimų praėjo beveik 10 metų, nuteistieji per tą laiką naujų nusikaltimų nepadarė, visi turi šeimas, legalų pragyvenimo šaltinį. Todėl teisėjų kolegija padarė išvadą, kad piniginės baudos šiuo atveju labiausiai atitinka padarytų nusikaltimų pavojingumą ir kaltininkų asmenybes.

Apeliacinio teismo nuosprendis įsiteisėjo šių metų lapkričio 13 dieną, tačiau jis dar gali būti skundžiamas Aukščiausiajam Teismui.

 
Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyrius, tel.: 266 2368, 8 618 13732
 
Cituodami pranešimus nurodykite informacijos šaltinį
 

NAUJIENOS

 

SKELBIANT INFORMACIJĄ, 
BŪTINA LAIKYTIS 
NEKALTUMO PREZUMPCIJOS
PRINCIPO
__________________________________

CITUOJANT PRANEŠIMĄ,
PRAŠOME NURODYTI 
INFORMACIJOS ŠALTINĮ.

 

AKTUALU PRANEŠĖJAMS
PRANEŠĖJŲ APSAUGA

Renginių kalendorius

2024 m. balandžio
P A T K P Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5